Stanovy

Stanovy spolku
Společnost vědeckých expertů cestovního ruchu (SVECR), z.s.

Část I: Úvodní ustanovení

Článek 1

Identifikační údaje spolku

  1. Název spolku: Společnost vědeckých expertů cestovního ruchu (SVECR), z.s.
  2. Sídlo spolku: Plzeň
  3. IČ spolku: 26556227

Článek 2

Charakteristika a účel spolku

  1. Zainteresované subjekty zabývající se v rámci své činnosti výzkumem, resp. řízením cestovního ruchu, se dohodly v zájmu efektivního využití svých aktivit v oblasti této specializované výzkumné činnosti založit spolek s názvem Společnost vědeckých expertů cestovního ruchu (SVECR), dále také jen jako „SVECR“ nebo „spolek“. Účelem spolku je posílit systematický výzkum v oblasti cestovního ruchu v České republice, přičemž základní motivací je výměna zkušeností a koordinovaný postup ve výzkumu cestovního ruchu v České republice s cílem odstraňování duplicit již objeveného a efektivní vynakládání finančních prostředků na výzkum, vývoj a inovace.

Článek 3

Statut spolku

  1. Společnost vědeckých expertů cestovního ruchu (SVECR), z.s. je dobrovolnou, neziskovou, nevládní organizací ve smyslu ustanovení § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Jako taková je podle českého práva právnickou osobou způsobilou k právnímu jednání.
  2. Společnost vědeckých expertů cestovního ruchu (SVECR), z.s. je nezávislá a nemá politický charakter.

Článek 4

Činnosti spolku

  1. Hlavní činnosti spolku jsou:
  2. Pravidelná výměna informací zainteresovaných subjektů o řešení projektů ve vztahu k výzkumu cestovního ruchu, která napomáhá koordinovanému, cílenému a efektivnímu využívání lidských a finančních zdrojů a předcházení případným duplicitám.
  3. Zvláštní odbornou pozornost a pomoc spolek věnuje obsahovému zaměření a výměně zkušeností a poznatků z práce řešitelských týmů s cílem kvalifikovaně přispět výzkumnými pracemi k plnění strategických a koncepčních řešení rozvoje cestovního ruchu v České republice.
  4. Spolek napomáhá, aby příslušné výzkumné výstupy obsahovaly i podklady pro obsahové řešení problémů na úrovni regionálních a oblastních orgánů veřejné správy a přispěly tak k získávání kvalifikovaných podkladů pro regiony v procesu získávání a rozhodování o poskytování finančních prostředků z fondů ve vazbě na cestovní ruch.
  5. Spolek je plně k dispozici příslušným orgánům státní a veřejné správy k odborným konzultacím, je připraven se podílet na zpracování stanovisek a zapojení příslušných specialistů k řešení problematiky cestovního ruchu působících na jednotlivých zainteresovaných vysokých školách v České republice.
  6. Spolek svou činností přispívá ke zlepšování informovanosti a vzdělávání pracovníků v oblasti základních i komplementárních služeb cestovního ruchu.
  7. Spolek buduje silnou pozici výzkumu cestovního ruchu a stabilní image cestovního ruchu v České republice i v zahraničí.
  8. Napomáhá sdílení významných výstupů a počinů/aktivit v oblasti cestovního ruchu s cílem dosažení synergických efektů pro podporu cestovního ruchu v České republice.

Část II: členství ve spolku

Článek 5

Členství ve spolku

  1. Členy a členkami (dále jen „členy“) spolku mohou být fyzické osoby starší 18 let nebo právnické osoby, mající ve svém poslání zájem o základní a aplikovaný výzkum v cestovním ruchu a projeví zájem podílet se na činnosti spolku. Všichni členové spolku zároveň souhlasí s jeho stanovami. Právnické osoby jednají prostřednictvím statutárního orgánu nebo pověřených zástupců (statutární orgán anebo pověřený zástupce společně dále jen „zástupce“).

Článek 6

Druhy členství

  1. Členství ve spolku může být trojího druhu:
  2. Řádné členství (odst. 2 a 3)
  3. Juniorské členství (odst. 5)
  4. Přidružené členství (odst. 6 a 7)
  5. Řádným členem spolku se může stát fyzická osoba, která dostatečně prokáže svůj přínos oboru cestovního ruchu alespoň jedním z níže uvedených kritérií:
  6. je činná ve vzdělávací či výzkumné činnosti na bázi vědeckého poznání a zainteresovaná v diseminaci výsledků do praxe (obvykle na úrovni dosaženého doktorského vzdělání);
  7. usiluje o aplikaci výsledků výzkumu do praxe nebo se zabývá transferem vědeckých výsledků v oblasti cestovního ruchu;
  8. významně se zabývá popularizací výzkumu, vzdělávání a dobré praxe v cestovním ruchu.
  9. Řádný člen může mít postavení emeritního člena, pokud o něj sám požádá písemně či elektronicky předsedu. Postavení emeritního člena nemá vliv na jeho práva a povinnosti dle článku 8 těchto Stanov. Postavení emeritního člena vznikne na žádost člena za současného splnění všech následujících podmínek:
  10. dovršení 60 let věku;
  11. byl řádným členem spolku alespoň 6 let;
  12. je alespoň 1 rok ve starobním důchodu.
  13. Výbor spolku může udělit čestné členství ve spolku každé osobě, která má zájem o spolupráci, koná v souladu s posláním spolku, hájí jeho zájmy a s udělením čestného členství souhlasí. Čestný člen není řádným členem spolku ve smyslu předchozích odstavců tohoto článku a článku 5 těchto stanov. Má právo účastnit se jednání Sněmu, vznášet podněty a připomínky, avšak nemá právo hlasovat. Výbor odebere čestné členství za stejných okolností, jako je tomu u řádných členů dle článku 7 odst. 8.
  14. Juniorským členem spolku se může stát každá fyzická osoba, pokud vykazuje výzkumnou či vzdělávací činnost začínajícího akademického pracovníka nebo začínajícího odborníka z praxe. Juniorské členství vyprší po maximálně 5 letech a po schválení Výboru se může stát členem řádným. Žádost o řádné členství musí být zaslána písemně či elektronicky předsedovi Výboru nebo tajemníkovi. Pro tento účel není potřeba využít oficiální přihlášky.
  15. Přidruženým členem se může stát právnická osoba, která představuje organizaci, instituci nebo společnost, která koná v zájmu cíle SVECR.
  16. Přidružený člen má právo vyslat na jednání Sněmu a další akce pořádané SVECR nejvíce 3 zástupce, pokud nebude uvedeno jinak. Počet vyslaných zástupců nemá vliv na počet hlasů za přidruženého člena při hlasování.

Článek 7

Vznik a zánik členství

  1. Členství ve spolku vzniká dnem schválení přihlášky Výborem. Formulář přihlášky je k dispozici na webových stránkách spolku.
  2. Přihláška zájemce o členství fyzické osoby obsahuje:
  3. druh členství,
  4. jméno a příjmení,
  5. datum narození,
  6. adresu trvalého bydliště,
  7. platný e-mail a telefonní číslo,
  8. prohlášení o respektování stanov spolku,
  9. datum, místo a podpis (resp. elektronický podpis),
  10. strukturovaný životopis a seznam publikací.
  11. Přihláška zájemce o členství právnické osoby obsahuje:
  12. druh členství (přidružené),
  13. název,
  14. adresu sídla,
  15. identifikační číslo,
  16. platný e-mail a telefonní číslo,
  17. jméno a příjmení zástupce statutárního orgánu,
  18. prohlášení o respektování stanov spolku,
  19. datum, místo a podpis (resp. elektronický podpis) zástupce statutárního orgánu.
  20. Přihláška se odesílá elektronicky (pozn. 1) předsedovi Výboru, tajemníkovi nebo datovou schránkou. Se členstvím vznikají práva a povinnosti člena dle stanov spolku.
  21. Za člena spolku nemůže být přijat nikdo, kdo byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin nebo svým jednáním poškodil jméno spolku.
  22. Členství ve spolku zaniká:
  23. doručením písemného nebo elektronického oznámení člena o vzdání se členství ve spolku předsedovi Výboru nebo tajemníkovi;
  24. neuhrazením členských příspěvků ve dvou či více po sobě jdoucích obdobích (rok);
  25. u fyzické osoby jejím úmrtím;
  26. u právnické osoby, je-li insolvenčním soudem zjištěn (osvědčen) úpadek a na majetek prohlášen konkurs a/nebo pokud je soudem zamítnut insolvenční návrh pro nedostatek majetku dlužníka a/nebo jejím výmazem z příslušného rejstříku;
  27. rozhodnutím Výboru o vyloučení člena;
  28. zánikem spolku.
  29. Výbor na návrh kteréhokoli člena vyloučí člena, který závažným způsobem porušil povinnost vyplývající z členství a v přiměřené lhůtě nezjednal nápravu, ačkoli byl k tomu vyzván. Výzva se nevyžaduje, nelze-li porušení povinnosti odčinit nebo způsobilo-li spolku zvlášť závažnou újmu. Člen musí mít možnost se s návrhem na své vyloučení předem seznámit, žádat o jeho vysvětlení a uvést a doložit vše, co je mu ku prospěchu. Výbor na návrh kteréhokoli člena vyloučí člena nebo čestného člena i z jiného závažného důvodu.
  30. Vyloučením člena zaniká i jeho případné členství ve Výboru nebo Kontrolní komisi.

Článek 8

Práva a povinnosti členů

Řádné členství

  1. Člen spolku s řádným členstvím má právo:
  2. účastnit se jednání Sněmu;
  3. podílet se na rozhodování hlasováním při jednání Sněmu;
  4. volit orgány spolku;
  5. být volen do orgánů spolku;
  6. obracet se na orgány spolku s podněty a stížnostmi a žádat jejich vyjádření;
  7. dobrovolně zaplatit i vyšší členský příspěvek, než je stanoveno Sněmem pro dané období;
  8. předkládat návrhy, podněty a připomínky orgánům spolku;
  9. podílet se na činnosti spolku;
  10. žádat o potvrzení členství ve Spolku.
  11. Člen spolku s řádným členstvím má povinnost:
  12. dodržovat stanovy;
  13. aktivně se podílet na plnění poslání spolku;
  14. v běžném životě jednat a vystupovat v souladu s naplňováním poslání spolku;
  15. svědomitě vykonávat funkce v orgánech spolku;
  16. aktivně hájit zájmy spolku, nepodnikat žádné kroky proti nim a dodržovat vnitřní dohody;
  17. účastnit se jednání Sněmu, případně Výboru nebo Kontrolní komise, je-li jejich členem a přispívat ke zlepšení jejich práce;
  18. včas uhradit členský příspěvek ve výši stanovené Sněmem, a to nejpozději do konce května daného roku.

 

Juniorské a přidružené členství

  1. Členové s juniorským a přidruženým členstvím nemají právo volit volené orgány spolku ani být voleni do Výboru spolku; v ostatním mají práva stejná jako řádní členové.
  2. Členové s juniorským a přidruženým členstvím mají stejné povinnosti jako členové s řádným členstvím.

Část III Orgány a jejich pravomoci

Článek 9

Obecná ustanovení

  1. Orgány spolku jsou:
  2. Sněm
  3. Výbor
  4. Kontrolní komise

Článek 10

Sněm

  1. Sněm je nejvyšším orgánem spolku a je tvořen členy spolku. Rozhoduje o všech důležitých záležitostech týkajících se spolku, zejména:
  2. schvaluje stanovy a jejich změny;
  3. schvaluje roční účetní uzávěrku;
  4. schvaluje výši členských příspěvků předložené Výborem;
  5. rozhoduje o zrušení spolku, jeho fúzi nebo rozdělení;
  6. rozhoduje o dalších otázkách, které do působnosti Sněmu zahrnuje zákon nebo tyto stanovy.
  7. Pouze řádní členové spolku na Sněmu také volí a odvolávají členy volených orgánů.
  8. Sněm je svoláván Výborem. Výbor svolává Sněm podle potřeby, nejméně však 1x ročně.
  9. Výbor svolá Sněm k zasedání vždy, když o to požádají alespoň 3 členové Výboru nebo alespoň 1/3 členů spolku. Nedojde-li ke svolání Sněmu do 14 dnů od doručení takové žádosti, může ten, kdo o svolání požádal, svolat Sněm na přiměřené náklady spolku sám.
  10. Zasedání Sněmu se svolá vhodným způsobem (např. elektronickou poštou) ve lhůtě 30 dnů před jeho konáním. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a program zasedání, resp. informace o konání distančně formou videokonference. Pozvánka na zasedání Sněmu musí rovněž obsahovat informace potřebné pro připojení, pokud se má Sněm sejít a hlasovat ve formě videokonference.
  11. Sněm je usnášeníschopný, je-li přítomna alespoň 1/3 (jedna třetina) všech členů spolku s hlasovacím právem pro danou záležitost. Sněm rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů majících hlasovací právo pro danou záležitost. Každý člen s hlasovacím právem má jeden hlas.
  12. Pokud nerozhodne Výbor jinak, probíhá hlasování veřejně – zvednutím ruky.
  13. Každý člen Sněmu se může nechat na zasedání zastoupit na základě plné moci.
  14. Podněty k jednání Sněmu jsou zasílány předsedovi Výboru.
  15. Podněty k jednání jsou projednány Výborem a případně předloženy Sněmu k rozhodnutí. Výsledek projednání Výborem je vždy přednesen na Sněmu.
  16. Z průběhu zasedání Sněmu se pořizuje zápis. Sněm musí konstatovat usnášeníschopnost a před zahájením jednání zvolí předsedu Sněmu, zapisovatele a dva ověřovatele zápisu. Předseda zasedání Sněmu zahajuje, řídí a ukončuje zasedání Sněmu. Ze zápisu musí být patrné, kdy se Sněm konal, kdo mu předsedal, kdo byl zvolen zapisovatelem a ověřovatelem zápisu, jaká usnesení byla přijata a kdy byl zápis vyhotoven. Zápis je opatřen podpisem zapisovatele a ověřovatelů.

Článek 11

Hlasování per rollam

  1. Sněm může rovněž hlasovat způsobem upraveným v tomto článku.
  2. Návrh na hlasování rozesílá předseda či místopředseda Výboru spolku.
  3. Návrh se zasílá všem členům spolku e-mailem, a to s uvedením přiměřené lhůty pro vyjádření.
  4. Pokud se člen spolku ve stanované lhůtě nevyjádří, má se za to, že s návrhem nesouhlasí.
  5. Za přítomné se v případě takového způsobu hlasování považují všichni členové spolku.
  6. Návrh je přijat, jestli se pro něj vyjádřila nadpoloviční většina všech členů s hlasovacím právem pro danou záležitost.
  7. O hlasování způsobem per rollam pořídí zápis osoba, která návrh na hlasování rozeslala.

Článek 12

Průběh voleb orgánů spolku

  1. Kandidovat do voleného orgánu spolku může člen spolku s právem být volen do těchto orgánů, u kterého neexistují žádné právní překážky pro výkon funkce.
  2. Kandidatura se podává předsedovi Výboru písemně či elektronicky. Formu kandidatury upravuje předseda Výboru.
  3. Pokud probíhají ve stejný den volby do Výboru i do Kontrolní komise, konají se nejprve volby do Výboru.
  4. Hlasuje se vždy zvlášť o každé jednotlivé volené pozici.
  5. Kandidát/ka je zvolen/a, nejvyšším počtem hlasů z přítomných. Při rovnosti hlasů rozhodne doplňkové kolo mezi těmito kandidáty, kdy zvítězí ta osoba, která v doplňkovém kole získala více hlasů. Pokud i v doplňkovém kole nastane rovnost hlasů, rozhoduje los.
  6. Osoba, která byla zvolena do orgánu spolku, o němž jsou zapisovány údaje do spolkového rejstříku, je povinna poskytnout spolku veškerou případnou součinnost potřebnou pro zápis své osoby do spolkového rejstříku. 

Článek 13

Výbor

  1. Výbor je kolektivním statutárním a výkonným orgánem spolku. Za svou činnost odpovídá Sněmu. Způsob jednání navenek upravuje článek 14 níže.
  2. Za člena výboru může být zvolen pouze řádný člen, který představuje významného představitele oboru.
  3. Členství ve Výboru vzniká volbou na Sněmu na základě návrhu některého ze členů Sněmu. Funkční období člena Výboru činí 5 let.
  4. Členství ve Výboru zaniká vzdáním se funkce ze strany člena, odvoláním Sněmem nebo zánikem členství ve spolku.
  5. Výbor má 7 členů. Klesl-li by počet členů, mohou zbylí členové Výboru kooptovat nové členy, a to až do doby nejbližší volby členů Výboru na zasedání Sněmu spolku.
  6. Výbor z řad svých členů volí a odvolává předsedu nebo předsedkyni (dále „předseda“) a místopředsedu/y nebo místopředsedkyni/ě (dále jen „místopředseda“) Výboru. Členství ve Výboru je nezastupitelné.
  7. Výbor zasedá podle potřeby, nejméně však 1x za rok.
  8. Zasedání Výboru může probíhat fyzicky, formou videokonference nebo hybridně.
  9. Zasedání Výboru svolává některý z jeho členů, zpravidla předseda nebo místopředseda podle potřeby vhodným způsobem (např. elektronickou poštou) nejméně ve lhůtě 14 dnů před jeho konáním. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a program zasedání. Pozvánka na zasedání Výboru musí rovněž obsahovat informace potřebné pro připojení, pokud se má Výbor sejít a hlasovat i ve formě videokonference či v hybridní podobě.
  10. Zasedání Výboru předsedá předseda nebo místopředseda.
  11. Výbor je schopný se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů Výboru. Hlasování Výboru může probíhat i formou per rollam dle článku 11. O zasedání Výboru se pořizuje zápis, který podepisuje vždy předseda nebo místopředseda a zapisovatel.
  12. Do působnosti Výboru patří zejména:
  13. předkládat Sněmu ke schválení stanovy;
  14. přijímat a vylučovat členy;
  15. udělovat a rušit čestné členství;
  16. volit a odvolávat předsedu a místopředsedu Výboru;
  17. zajišťovat vedení účetnictví spolku v souladu s obecně závaznými právními předpisy;
  18. zajišťovat roční účetní závěrku;
  19. dohlížet na činnost spolku;
  20. přijímat a projednávat návrhy členů spolku týkající se jeho činnosti;
  21. zpracovávat podklady pro rozhodnutí Sněmu,
  22. vyhodnocovat komplexní činnost spolku i jeho dílčí aktivity,
  23. informovat členy o činnosti spolku;
  24. vést seznam členů spolku;
  25. zajišťovat plynulý chod spolku.
  26. Výbor je oprávněn jmenovat a odvolávat tajemníka/y a dávat mu/jim pověření k výkonu svých pravomocí a činností. Tím není dotčena možnost Výboru vykonávat tyto pravomoci v konkrétních případech samostatně a také není dotčena odpovědnost Výboru vůči Sněmu.

Článek 14

Předseda a místopředseda

  1. Předseda Výboru reprezentuje spolek navenek (zejm. samostatně právně jedná).
  2. V případě potřeby pověří jednáním jednoho místopředsedu na základě plné moci.
  3. Funkční období obou těchto představitelů činí shodně 5 let.
  4. Obě funkce zanikají též zánikem členství ve Výboru.

Článek 15

Kontrolní komise

  1. Kontrolní komise (dále jen komise) je kontrolním orgánem spolku a má 3 členy, kteří jsou voleni Sněmem spolku.
  2. V případě, že počet členů komise klesne na 2 osoby, mohou tyto osoby kooptovat třetího člena kontrolní komise, a to až do nejbližšího zasedání Sněmu.
  3. Funkční období členů komise jsou 4 roky.
  4. Komise si ze svého středu volí předsedu.
  5. Komise dohlíží na výkon rozhodnutí Výboru a Sněmu spolku a na hospodaření spolku.
  6. V případě, že komise zjistí nedostatky, je oprávněna svolat zasedání Sněmu.
  7. Komise řeší kompetenční spory uvnitř spolku, pokud je jednou ze stran sporu Výbor a zároveň není stranou sporu Komise sama.
  8. Komise projednává stížnosti na členy Výboru a předkládá Sněmu návrhy na vyřešení stížností.
  9. V případě doručování zpráv členovi Komise je použita adresa či e-mailová adresa k tomu uvedená na webových stránkách spolku.
  10. Komise je usnášeníschopná, jsou-li přítomní alespoň 2 z jejích členů.
  11. Není-li stanoveno jinak, rozhoduje komise většinou hlasů všech svých členů. Hlasování probíhá jak prezenční, tak distanční formou dle článku 11.
  12. Jednání Komise může svolat každý její člen, a to nejméně 7 dní přede dnem konání jednání. Místo, datum a program jednání určuje osoba, která ho svolává. Pozvánka na jednání je zasílána e-mailem a jsou k ní přiloženy podklady pro jednání. Pozvánka na jednání musí rovněž obsahovat informace potřebné pro připojení, pokud má Komise jednat a hlasovat ve formě videokonference či v hybridní podobě.
  13. Jednání Komise předsedá její předseda, který zajistí zápis o průběhu schůze.
  14. Komise může rozhodovat i bez řádného a včasného svolání za podmínky, že jsou přítomni všichni její členové a že každý prohlásí, že na řádném a včasném svolání jednání netrvá.

Článek 16

Tajemnická funkce

  1. Funkci tajemníka/tajemnice vykonává osoba nebo osoby z řad členů spolku (dále jen „tajemník“). Tato osoba může být současně členem Výboru.
  2. Tajemník není orgánem spolku ve smyslu článku 9, jedná se o fakultativní organizační složku spolku na základě rozhodnutí Výboru sloužící k zabezpečení organizačních administrativních činností.
  3. Tajemník vykonává pravomoci a úkoly svěřené mu Výborem podle čl. 12. Je povinen řídit se Stanovami, pokyny Výboru a rozhodnutími Sněmu.
  4. Tajemník připravuje podklady pro jednání Výboru, je přítomen jednání Výboru a pořizuje zápis.
  5. Tajemník je za výkon své funkce odpovědný Výboru.

Část IV zásady hospodaření

Článek 17

Hospodaření

  1. Hospodaření spolku se řídí platnými právními předpisy.
  2. Za hospodaření spolku odpovídá Výbor.
  3. Účetním obdobím spolku je kalendářní rok.

Článek 18

Příjmy a výdaje

  1. Příjmy spolku tvoří zejména:
  2. členské příspěvky,
  3. dotace a granty,
  4. dědictví,
  5. dary a
  6. příjmy z vlastní hospodářské činnosti.
  7. Vybírání členských příspěvků zajišťuje Výbor.
  8. Výdaje spolku slouží k uskutečňování poslání spolku, financování jeho činnosti a správy.

Část V Trvání a zánik

Článek 19

Trvání a zánik spolku

  1. Spolek se zřizuje na dobu neurčitou.
  2. Spolek zaniká v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění.
  3. V případě zániku bez právního nástupce bude o případném zbylém majetku po likvidaci rozhodovat Sněm spolku.

Část VI Společná, přechodná a závěrečná ustanovení

Článek 20

Účinnost

  1. Toto znění stanov nabývá platnosti a účinnosti jeho schválením Sněmem konaným dne 10. 09. 2024. a nahrazuje se jím v plném rozsahu znění stanov platné a účinné před tímto dnem.

 


pozn. 1: V případě elektronického zaslání prostřednictvím e-mailu je přihláška opatřena fyzickým podpisem a zasílá se její scan, nebo je přihláška elektronický dokument opatřený elektronickým zaručeným podpisem.

No articles available at the moment

January
Mo Tu We Th Fr Sa Su
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
2025
Newsletter